Nestorzy regionu odznaczeni w 2021 roku
Walczyli na wojennych frontach, z oddaniem działali dla lokalnych społeczności, sąsiadów i rodzin. Zasłużyli się rozwojowi nauki. Ich życiorysy, wspomnienia i opowiadania są niezwykle inspirujące, dzięki nim możemy lepiej poznać historię naszego kraju od najprostszej, osobistej strony. W ramach akcji rówieśnicy Niepodległej honorujemy stuletnich mieszkańców naszego regionu. W ubiegłym roku medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis otrzymało 84 seniorów. Czekamy na zgłoszenia stulatków urodzonych w roku 1922.
REKLAMA
Nasza akcja rówieśnicy Niepodległej rozpoczęła się w roku stulecia odzyskania niepodległości. W sposób szczególny honorowaliśmy świadków historii odrodzenia Polski po 1918 roku. Rok 2018 był początkiem serii spotkań, które kontynuujemy do dziś. Każde z nich jest niezwykłym przeżyciem. Od początku trwania akcji najwyższe marszałkowskie odznaczenie otrzymało 230 seniorów, w 2021 roku medalem odznaczyliśmy 84 najstarszych mieszkańców naszego regionu. Historie życia każdego z nich są niezwykłe. Wśród odznaczonych były osoby, które szczególnie zasłużyły się dla ojczyzny, nauki czy prężnie działały na rzecz lokalnych społeczności. Życiorysy rówieśników Niepodległej są godne naśladowania.Tradycję specjalnego honorowania najstarszych mieszkańców naszego regionu rozpoczęliśmy z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ten sposób dziękujemy za świadectwa oraz proste i osobiste opowieści osób, od których możemy uczyć się naszej historii – mówi marszałek Piotr Całbecki.
W kwietniu medal Unitas Durat wręczyliśmy Bydgoszczance Urszuli Tauer - oficer Armii Krajowej, odbywała niebezpieczne misje jako kurierka i łączniczka Komendy Głównej AK pod pseudonimem „Ala”, uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim, za wojenne męstwo i odwagę została odznaczona Krzyżem Walecznych, a w wolnej Polsce Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest matką, babcią i prababcią. Aktywna społecznie do dziś, uczestniczy m.in. w akcjach organizowanych przez warszawskie Muzeum Powstania Warszawskiego i spotkaniach z osadzonymi w zakładach karnych.
We wrześniu setny jubileusz świętowała Janina Robaczewska, która ryzykując życie działała w Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Z oddaniem prowadziła zajęcia pozalekcyjne i pomagała uczniom z trudnościami w nauce. Za swoje dokonania w dziedzinie edukacji była kilkukrotnie wyróżniana państwowymi odznaczeniami.
Najstarsza uhonorowana nestorka, pani Elżbieta Rogala, w październiku obchodziła swój 110. jubileusz. W gronie rówieśników Niepodległej jest już od 4 lat. Jak co roku, gospodarz województwa Piotr Całbecki osobiście przekazał jubilatce życzenia urodzinowe, do których składania i przesyłania zachęcał we wcześniej zainicjowanej przez siebie akcji. Na apel marszałka odpowiedziało wielu mieszkańców i instytucje kultury.
Mieszkający w Bydgoszczy gorący patriota Józef Zakrzewski swój medal otrzymał w październiku. Poza marszałkowskim odznaczeniem jest uhonorowany za swoje dokonania Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pan Józef to miłośnik muzyki klasycznej i spacerów. Wraz z niezwykle aktywną i promienną torunianką panią Adelą Kulczyńską-Pietraszek, która swoje setne urodziny obchodziła również w październiku, wspólnie złożyli życzenia świąteczne mieszkańcom regionu. Film z życzeniami od stulatków w serwisie YouTube.
Brał udział w tajnych kompletach, a po walkach na frontach II wojny światowej poświęcił się nauce. Profesor Wacław Roguski otrzymał medal Unitas Durat w październiku ubiegłego roku. Prowadził liczne badania naukowe, konferencje i seminaria. Kierował pracowniami związanymi z użytkami zielonymi i gospodarką wodną.
W grudniu medalem marszałka odznaczono lokalną aktywistkę Genowefę Ziemniak z Płocicza (powiat sępoleński). Czynnie wspierała strajki rolnicze, jako przewodnicząca koła gospodyń wiejskich organizowała liczne kursy, wizyty i konsultacje z lekarzami oraz poprzez akcje specjalne zdobywała fundusze na zakup wyposażenia świetlicy czy dożywianie dzieci.
Życiorys podporucznika Konrada Kuziemskiego mógłby stanowić niebanalny i poruszający scenariusz do filmu o miłości do ojczyzny i patriotyzmie. Obchodził swój setny jubileusz 4 grudnia. W czasie wojny przymusowo wcielony do koszar Wehrmachtu pod groźbą rozstrzelania trafił do Grecji. Tam aktywnie wspierał ruch oporu, niejednokrotnie narażając swoje życie. Przy pierwszej nadarzającej się okazji porzucił mundur wroga. Ukrywał się w ateńskiej klinice, później trafił do angielskiego korpusu wojskowego, a stamtąd wstąpił w szeregi generała Andersa. Za zasługi dla kraju pan Konrad był niejednokrotnie odznaczany i honorowany w Polsce i za granicą.
O naszych odznaczonych medalem pamiętamy nie tylko w czasie ich urodzin. W przedświątecznym okresie przygotowaliśmy dla seniorów paczki świąteczne, które dostarczyliśmy do ich domów.
Medale Unitas Durat pragniemy wręczyć każdemu mieszkańcowi naszego województwa, który ukończył setny rok życia.
- Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis uhonorowaliśmy dotąd 230 osób
- Akcję prowadzimy od 2018 roku
- Rówieśnicy Niepodległej urodzili się w latach 1911-1922
- Najstarszą uhonorowaną nestorką jest pani Elżbieta Rogala, która ma 110 lat.
PRZECZYTAJ JESZCZE