reklama
kategoria: Inne
4 kwiecień 2025

Wystawa skarbu z Trhovište w Muzeum w Bochni

zdjęcie: Wystawa skarbu z Trhovište w Muzeum w Bochni / fot. PAP
fot. PAP
Wystawę czasową prezentującą znalezisko wyrobów brązowych z młodszej epoki brązu nazwane skarbem z Trhovište można oglądać od piątku w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni (Małopolskie). Na skarb składają się dwa zdobione hełmy grzebieniowe z napolicznikami oraz dwa spiralne naramienniki.
REKLAMA

Jak poinformował st. kustosz z działu archeologicznego bocheńskiego muzeum Marek Materna, prezentowany zbiór zabytków został przypadkowo odkryty w miejscowości Trhovište we wschodniej Słowacji pod koniec października 2017 roku przez Rastislava Dugovského podczas zbierania grzybów w lesie.

Znalazca wydobył zabytki z ziemi, a w styczniu 2018 roku dostarczył je do Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach. Miejsce znaleziska zostało szczegółowo przebadane przez pracowników Wojewódzkiego Urzędu Konserwatorskiego w Koszycach i Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach, którzy we wskazanym przez znalazcę miejscu odkryli pozostałości niewielkiego, płytkiego dołu, w którym pierwotnie przechowywano przedmioty z brązu.

Według naukowców ze względu na sposób depozycji - celowe umieszczenie w ziemi - znalezisko można określić mianem tzw. skarbu.

Kustosz bocheńskiego muzeum poinformował, że w skład prezentowanego skarbu z Trhovište wchodzą dwa brązowe zdobione hełmy grzebieniowe typu Lueg z dwiema parami zdobionych napoliczników oraz dwa spiralne naramienniki datowane na młodszą epokę brązu, około 1200 roku przed Chrystusem.

„Znaleziska przedmiotów brązowych z tego okresu, w skład których wchodzą hełmy, należą do rzadkości” - zaznaczył Marek Materna i uściślił, że z terenu całej Europy znanych jest około 150 egzemplarzy hełmów różnych typów.

Ścisłe analogie do prezentowanych na wystawie egzemplarzy – wskazał - można znaleźć jedynie w rejonie Alp Wschodnich. Dotychczas znane były trzy takie hełmy z alpejskiej przełęczy Lueg (Salzburg), Anlauftal (Salzburg) i Moosbruckschrofen (Tyrol).

„Hełmy, podobnie jak zbroje, były przedmiotami niezwykle cennymi, na które mogły pozwolić sobie jedynie elity. Najprawdopodobniej dla przedstawicieli takiej grupy społecznej zostały sprowadzone z warsztatu działającego na północy Półwyspu Apenińskiego” - tłumaczy kustosz.

Według niego ślady użytkowania oraz napraw na hełmach świadczą o ich intensywnym użytkowaniu. Przyczyna umieszczenia ich w ziemi w formie intencjonalnego depozytu pozostaje jednak niejasna.

Wystawa „Skarb z Throvište” potrwa w Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni do 29 czerwca br.(PAP)

rgr/ miś/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Janikowo
0.3°C
wschód słońca: 06:07
zachód słońca: 19:32
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Janikowie

kiedy
2025-04-15 17:00
miejsce
Namiot Cyrkowy, Barcin, ul. Kościelna
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-25 19:00
miejsce
Miejski Dom Kultury w Barcinie,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-25 17:00
miejsce
Miejski Dom Kultury w Barcinie,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-28 19:00
miejsce
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany